Advertisement

Avrupa hisse senetleri, küresel ekonomik toparlanmanın teklemekte olduğu yolundaki endişelere bağlı olarak satıcılı seyrediyor. Bu satışlar sonucu, Stoxx Europe 600 Endeksi bu haftaki kayıplarını daha da genişletti. ABD endeks vadelileri durgun seyrederken, Asya hisse senetleri düştü.

Porsche SE hisseleri, Volkswagen AG'nin davalar nedeniyle yıl sonuna kadar birleşmenin olmayacağını açıklamasının ardından yüzde 9.3 düştü. STMicroelectronics NV ve Infineon Technologies AG hisseleri, Texas Instruments Inc.'nin satışlara ilişkin tahmini düşürmesinin ardından sırasıyla yüzde 2.6 ve yüzde 1.5 düştü. Verbund AG, karının bu yıl düşeceği tahmininde bulunmasının etkisiyle yüzde 6.2'lik bir kayıp yaşadı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.4 düşerek, Londra saati ile 08:31'de 229.64 puana geriledi. Endeks bu düşüşle birlikte, bu haftaki kaybını yüzde 1.5'e genişletti. Endeks, Avrupa ve ABD verilerinin analistlerin beklentilerinin altında kalmasını küresel büyümeye yönelik endişeleri artırmasının etkisi ile, 17 Şubat'ta gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 21 düştü. Bu geri çekilme, endeks değerlemesini şirket kar tahminlerinin 9.6 katına düşürdü. Böylelikle, değerleme seviyesi Mart 2009'dan bu yana görülen en düşük seviyeye yaklaştı.

Pioneer Investments KGmbH'nin Almanya merkezli birimi Unterfoehring'den hisse senedi portföy yönetim müdürü Markus Steinbeis, "Ekonomik durum kötüleşiyor" dedi ve "Durum bugüne dek olmadığı kadar çok politika yapıcıların ne yapacağına bağlı. Ekonomik göstergeler şimdi olduğu gibi kaldığı sürece ve gelişen piyasaların para politikalarını sıkılaştırmakta olduğu bir ortamda, yukarı yönlü hareket sınırlı olmalı" yorumunda bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 düşerken, Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 yükseldi.