Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, ABD Başkanı Barack Obama'nın 447 milyar dolarlık istihdam destekleme planının, küresel ekonominin yavaşlamakta olduğu endişelerini giderememesi sonrası düştü. Gösterge endeks, bu kayıplar sonucu, son üç haftada ilk kez haftalık bazda düşüş göstermeye hazırlanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.6 düşerek, Seul saati ile 16:28'de 1,007.60 puana geriledi ve haftayı yüzde 1.4'lük kayıpla kapamaya hazırlanıyor. Güney Kore'de Kospi Endeksi, tatil öncesi yüzde 1.8 düşerek, Asya Borsalarındaki düşüşlere öncülük etti. Hindistan'da Sensitive Endeksi, Çelik Bakanlığı'nın talep büyümesine yönelik tahminini düşürmesinin ardından, son bir ayın en yüksek seviyesinden geriledi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi ise, sanayi üretimi büyümesinin tahminlerin gerisinde kalması sonucu, yüzde 1.2'ye kadar çıkan kazançlarını geri verdi.

Sanayi hisseleri ve isteğe bağlı tüketici şirketi hisseleri düşüşe öncülük etti. Verilerı, küresel ekonomik toparlanmanın yavaşlamakta olduğu endişeleri ile birlikte, gelişen piyasa hisse senedi fonlarında altıncı haftada da çıkış olduğunu gösteriyor. ABD'de istihdamın geçen ay artmamasının ardından Obama Kongre'ye, istihdam destek programını onaylama çağrısında bulundu. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, dün yaptığı konuşmada, büyümeyi destekleyecek yeni bir plan konusunda detay vermezken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, bölge ekonomisine yönelik "aşağı yönlü risklerin" yoğunlaştığını kaydetti.

Seul merkezli Shinhan BNP Paribas Asset Management Co.'dan fon yöneticisi Chu Moon Sung, "Teşvik tedbirlerine yönelik umutlar hisse senetlerini son dönemde destekledi ve şimdi yatırımcılar dikkatlerini asıl ekonomik koşullara çeviriyor" dedi ve "Avrupa'da borç endişeleri halen yerli yerinde duruyor" yorumunda bulundu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 12 düştü ve gelişmiş ülkelerin hisselerini içeren MSCI Dünya Endeksi'ndeki yüzde 9'luk kayba göre daha kötü bir performans gösterdi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ndeki şirketlerin toplam değeri, tahmin edilen şirket karları toplamının 10.1 katı seviyesinde. Aynı oran MSCI Dünya Endeksi için 11.3.