Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama'nın dün 447 milyar dolarlık istihdam destek programı açıklaması piyasaları rahatlatmadı. Hisse senetleri tüm dünyada değer kaybederken, iki yıl vadeli Alman tahvilinin faizi rekor seviyeye düştü.

MSCI Dünya Endeksi, New York saati ile 06:05'te yüzde 0.9 aşağıda seyrediyordu. Standard & Poor's 500 endeks vadeli kontratı, güniçinde yüzde 0.7 yükseldikten sonra bu kazançlarını geri verdi ve yüzde 0.5 geriledi. İki yıl vadeli Almanya tahvilinin faizi tarihinde ilk kez yüzde 0.4 seviyesinin altına düştü. İsveç Kronu, 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında değer kazandı. Altın yüzde 1.3 yükselirken, petrol fiyatları yüzde 0.6 düştü.

ABD'de istihdamın geçen ay artmamasının ardından Obama'nın Kongre'ye onaylama çağrısında bulunduğu paket, ABD'de ekonomik toparlanmanın sallantıda olduğu endişelerini artırdı. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, dün yaptığı konuşmada, büyümeyi destekleyecek yeni bir plan konusunda detay vermezken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, bölge ekonomisine yönelik "aşağı yönlü risklerin" yoğunlaştığını kaydetti. G7 ülkelerinin bakanları, Yunanistan'ın iflasının dillendirilmeye başlandığı bir ortamda biraraya gelecek.

Pioneer Investments KGmbH'nin Almanya merkezli birimi Unterfoehring'den hisse senedi portföy yönetim müdürü Markus Steinbeis, "Ekonomik durum kötüleşiyor" dedi ve "Durum bugüne dek olmadığı kadar çok politika yapıcıların ne yapacağına bağlı. Ekonomik göstergeler şimdi olduğu gibi kaldığı sürece ve gelişen piyasaların para politikalarını sıkılaştırmakta olduğu bir ortamda, yukarı yönlü hareket sınırlı olmalı" yorumunda bulundu.