Advertisement

ABD'de endeks vadeli kontratları, ABD Başkanı Barack Obama'nın istihdamı artırmaya yönelik 447 milyar dolarlık programını açıklamasının ardından düştü. Bu hareket, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin New York piyasasının açılmasının ardından bu haftaki kazançlarını geri verebileceğini işaret ediyor.

Dünyanın en büyük analog chip üreticisi  Texas Instruments Inc., gelir tahminini düşürmesinin ardından, Almanya'daki işlemlerde yüzde 1.7 düştü. ABD'nin en büyük bankası Bank of America Corp. hisseleri yüzde 0.6 değer kaybetti.

Aralık vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.4 düşerek, New York saati ile 07:24'te 1,175.2 puana indi. Endeks güniçinde yüzde 0.7'lik yükseliş göstermişti. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi bu hafta yüzde 1 yükseldi. Dow Jones endeks kontratı ise 31 puan ya da yüzde 0.3 düşüşle 11,192 puana geriledi.

SAM Sustainable Asset Management AG'nin Zurih ofisinden fon yöneticisi Kai Fachinger, "Obama'nın planı, siyasi tartışmaların etkisi ile tipik bir istihdam yaratma fikri" dedi ve "Kişisel düşüncem, bunun olumlu olmadığı" yorumunda bulundu.

S&P 500 Endeksi dün, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin dünkü konuşmasında büyümeyi destekleyecek yeni bir planın detaylarını vermemesinin yarattığı hayalkırıklığı ile yüzde 1.1 düştü. Gösterge endeks, 7 Eylül!de, Obama'nın teşvik planının büyümeyi destekleyeceği beklentisi ile yüzde 2.9 yükselmiş ve 23 Ağustos'tan bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirmişti. S&P 500 Endeksi bu yıl yüzde 5.7 düştü.