Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Bizleri sevmese de o arkadaşların (Cem Uzan ve ailesi) hitap ettiği vatandaşlar adına ülkeye dönmesi ve hesap vermesi lazım'' dedi.

Yıldız, Libananco şirketinin, el konulan Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik hisselerinde zarara uğradığı gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti hakkında açtığı 10,1 milyar dolar tutarındaki tahkim davasında, Türkiye lehine karar verildiğini anımsatarak, ''Türk halkının her birinden 3'er bin dolar, yani 5 bin lira almaya dönük bu çabalar, Uluslararası Hakem Heyeti tarafından da, akamete uğratılmıştır, sonuçsuz bırakılmıştır ve hak yerini bulmuştur'' diye konuştu.

Uluslararası Hakem Heyeti önünde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak karşı karşıya geldikleri Cem Uzan'ın, 2002 seçimlerinden önce yürüttüğü seçim çalışmalarına da değinen Bakan Yıldız, şunları söyledi:

''2002 yılını hatırlayınız. Ulusal siyaseti sadece bir ekmek arası dönere indirgemeye çalışanların aldığı bir cevaptır bu davanın sonucu aynı zamanda. O insanların (Cem Uzan), hitap ettiği vatandaşlarımıza, her zaman sağduyusuna ve sezgisine inandığımız vatandaşlarımıza olan borcunu ödemek adına, siyasi sığınma yaptığı ülkeden Türkiye'ye dönmesini bekliyorum. Bu, en azından, bizleri sevmese de o arkadaşlar, hitap ettiği vatandaşlar adına ülkeye dönmesi lazım ve burada hesap vermesi lazım. Buradaki mahkemelerin verdiği kararın uygulanmasına da saygı göstermesi lazım. Bizi özel hayatı ilgilendirmez, ama özel hayatının da vatandaşlarımızın nezdinde nasıl bir duygu yarattığını hep beraber görüyoruz. O yüzden benim vatandaşlarım adına yaptığım çağrı, ülkesine dönüp burada hesabını vermesidir.''

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Eylül 2011 Cuma, 17:43 Misafir pışııkkk.dönimde hapse at dimi