Advertisement

Maliye Bakanı Timothy Geithner, Bloomberg International'a verdiği özel demeçte ABD Başkanı Barack Obama'nın açıkladığı istihdam paketinin son derece güçlü olduğunu ve hazırlanan planın riskleri ciddi oranda azaltacağını söyledi. Bakan, planın yeterli büyüklükte olduğunu da vurgulayarak "Eğer plan geçerse uzun vadede riski azaltıyor olacağız" diye konuştu.

ABD ekonomisinde kriz sonrasında ılımlı bir büyüme gözlemlendiğinin altını çizen Geithner, "Kriz sonrasında toparlanma süreci hala devam ediyor. ABD  ekonomisi 2011 yıl başına oranla daha zayıf görünüyor ancak ekonomide büyüme devam ediyor" ifadesini kullandı.

"AVRUPA EKONOMİSİ HALA CİDDİ BASKI ALTINDA"

Ekonomiye olan güvenin ciddi oranda arttığını vurgulayan Maliye Bakanı, Avrupa ekonomisinin de ciddi baskı altında olduğunu belirtti. Geithner, "Avrupa'nın problemlerini çözmesi uzun zaman alacak. Bu sadece Yunanistan veya Portekiz meselesi değil. Öncelikle reformların ekonomideki büyümeyi destekleyecek şekilde olması gerekli. Güçlü finansal kuvvetlerle reformlar hayata geçmeli." açıklamasını yaptı.

Marsilya'da bu akşam başlayacak olan G7 toplantısından kapsamlı bir karar çıkmasının beklenmemesi gerektiğini söyleyen Geithner, "G7 sonrası eş zamanlı bir eylem planı beklemiyorum" diye konuştu.