Advertisement

Amerikan Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir habere göre, Fransa'nın en büyük bankası BNP Paribas'ın yetkililerinden biri, bankanın artık borçlanamadığını, ABD para piyasası fonlarının kendilerine borç vermediğini söyledi.

İsmini vermeyen yetkili, geçtiğimiz hafta artık dolara girişlerinin olmadığını, bu sebeple ilk kez euroyla piyasa yaratmaya çalıştıklarını söyledi. BNP Paribas yetkilisi, eğer bu yöntem işe yaramazsa, bankanın hızla aşağı gideceğini ve piyasalardaki tüm güvenlerini yitireceklerini ifade etti.

Wall Street Gazetesi'nde haberin çıkmasının hemen ardından ise BNP Paribas'tan yalanlama geldi. Banka, açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Gazetedeki haberde, Fransa'da endişe duyan tek bankanın BNP Paribas olmadığı, Societe Generale'nin de benzer endişeleri olduğuna dikkat çekiliyor. Societe Generale 2011 yazının başından bu yana yüzde 22.5 değer kaybetti.

Diğer yandan BNP Paribas'ın söz konusu olan yetkilisinin itirafları, akıllara BNP Paribas'ın Eylül ayında İngilizce olarak yaptığı açıklamaları getirdi. Eylül ayındaki açıklamada, bankanın oldukça yüksek düzeyde dolar likiditesine sahip olduğu ve diğer bankalar gibi endişe duymadıkların belirtilmişti.

Fransa'nın en büyük 3 bankası BNP Paribas, Societe Generale ve Credit Agricole'ün borçlarını geri ödeyebilme kapasiteleri, bu yazın başından bu yana tartışılıyor.

Bu 3 bankanın elinde toplamda 57 milyar dolarlık Yunanistan'a ait hazine ve özel sektör tahvili bulunuyor. Aynı oran Almanya'daki tüm bankalar için 34 milyar dolar ve İngiltere'deki bankalar için 14 milyar dolar olarak gösteriliyor.

Diğer yandan Fransız bankalarının İspanya ve İtalya'ya ait tahvillerinin miktarı da oldukça yüksek. İspanya ve İtalya'nın temerrüde düşmesi hâlinde, Fransa'daki bankacılık sisteminin de bu ülkelerdekilerle birlikte çökeceğine inanılıyor.

Bloomberg HT'de canlı yayına katılan Fransız Sanayi Bakanı Eric Besson ise, Fransız bankalarının spekülasyonların kurbanı olduğunu söyledi.