Advertisement

Besson, G-20 Emtia Fiyatlarında Dalgalanmalar Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, hammadde fiyatlarındaki dalgalanmaların herkes için büyük önem taşıdığını belirterek, hammadde piyasası itibariyle çıkan sorunlara ilişkin, kısa vadede hammadde fiyatlarının sadece dünya ekonomisinin yeniden canlanması için değil, tüketicilerin alım gücünü de etkilediğini ifade etti.

Orta vadede bakıldığında ise herkesin doğru bir fiyatla hammaddelere ulaşması halinde dünya ekonomisinin daha istikrarlı hale gelebileceğini vurgulayan Besson, ''Eğer bu konuda bir güvensizlik, bir belirsizlik olursa bütün ekonomik aktörler yatırım kararları alamazlar, üretici ve tüketiciler için de güç olur'' dedi.

Tarım alanında üretimin artırılması gerektiğine işaret eden Besson, Kasım ayında Cannes'da G-20 Zirvesi yapılacağını hatırlatırken, hammadde fiyatlarındaki dalgalanmaya karşı mücadele etmek için çeşitli araçları, yaklaşımları bulunduğunu, toplu olarak hareket edilmesi gerektiğini bildirdi.

Besson, ''Hem G-20 hem de G-20 dışında çalışmalar yapmamız lazım. Ancak bu şekilde hammadde fiyatlarında istikrarı sağlayabiliriz. Bu çok önemli birşey... Şimdiden buna bir cevap bulmamız lazım'' şeklinde konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Eylül 2011 Salı, 17:23 Misafir sonunda krizin gerçek sebebini anlamaya başladılar. hedge fonlar,forex işlemleri,kaldıraçlı sistem kalkmadıkça dünya piyasaları rayına oturmaz. 1000$ ile 100 bin hatta 200 bin usd niz varmış gibi emtia alabiliyırsunuz . sanal bir talep var gerçek alıcılarda emtia yı olduğundan 2 veya 3 kat fazlasına alıyor. bu hammadde zengini ülkeleri zenginleştiriyor. zengin ülkelerin bir anda borç batağına girmesi bundan . suni fiyatlar herşeyin değerini 2 kat arttırdı. demir 100 usd iken 1000usd ye satılır oldu. dünyada demir talebi 10 kat mı arttı yada yeni ceher mi kalmadı hayır sebep paradan para kazanc