Advertisement

Fransız bankalarının endişelerini gevşetmesi ile günü artıda kapatan Avrupa Borsalarından etkilenen ABD hisse senetleri haftanın ikinci iş gününü de artıda kapattı, S&P 500 yine yükseliş kaydetti.

Endüstri, ham madde ve teknoloji şirketleri öncülüğünde S&P 500 Endeksi'ndeki tüm sektörler kazanç artışı gösterdiler. Avrupa bankalarının kazancını takip eden Wells Fargo & Co. ve Fifth Third Bancorp hisseleri en az yüzde 1 artış gösterdiler. ABD ekonomisinin göstergesi sayılan Dow Jones Ulaşım Endeksi havayollarından gelen destekle yüzde 3 sıçradı. Aetna Inc. hisseleri sigorta şirketinin tüm yıl kar tahminini artırması ile yüzde 5.4 değer kazandı.

Önceden 0.4 kadar düşüş gösteren Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.91 artışla New York'ta 1,172.87 seviyesinden kapandı. Dow Jones endüstri Endeksi yüzde 0.4 yükselerek 11,105.8 seviyesine ulaştı. Nasdaq Bileşik Endeksi ise yüzde 1.49 çıkışla 2,532.15 seviyesinden günü kapadı. Hisseler, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'ın yunanistan'ın hali hazırda verilen karar dışında hiçbir ek yardım alamayacağını açıklamasının ardından kazancını kırptı.

“Bu tamamen Avrupa ile ilgili." diyen Chemung Canal Trust Co, baş yatırım yetkilisi Tom Wirth, "Avrupalı yetkililerin net bir açıklama yapması muhtemelen daha net bir kesinlik getirebilir." yorumunda bulundu.