Advertisement

Yunanistan'da başbakan George Papandreou, Parlamento’da Maliye Bakanı Evangelos Venizelos ve hükümetin ekonomi kurmaylarıyla olağanüstü bir toplantı yaptı. Toplantının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Papandreou'nun, krizle ilgili olarak bugün bir telekonferans yapacağı duyuruldu.

Üçlü telekonferans, Avrupa'da, Yunanistan'ın ''koordineli iflası''yla ilgili açıklamaların gölgesinde yapılacak.

Fransız basınına göre üçlü konferansta, Yunanistan'ın borç sorunu ve Avrupalı bankaların durumu ayrıntılı bir şekilde ele alınacak.

Yunanistan Altyapı ve Kalkınma Bakanı Yannis Rak-Gusis ise ülkenin içinde bulunduğu durumu,"zaman sona erdi, artık kritik anlar yaşıyoruz" şeklinde tarif etti. Yunanistan Kalkınma Bakanı, ''uluslararası alanda Yunanistan ile ilgili durumun değiştiğini ve artık her anın kritik olduğunu'' söyledi.

Rak-Gusis ''vatan için artık zaman sona erdi ve hepimiz son 24 saatte uluslararası alanda durumun değiştiğini ve artık dışta tahammülün ve ülkemizin başka imkanlarının kalmadığının farkına varmalıyız" dedi, Gusis, "artık kritik dönemlerden, ya da süreçlerden değil, anlardan söz ediyoruz'' ifadesini kullandı..

Rakgusis, Yunanistan'ın karşısında her zaman olduğundan daha güçlü ve düzenli uluslararası güçlerin bulunduğunu ve bunların Yunanistan'ın iflasına bahse girerek, bunu gerçekleştirmek için vesile aradıklarını söyledi.