Advertisement

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin'in başbakanı Wen Jiabao, ülkesinin "izole" bir şekilde büyüyemeyeceğini, bu sebeple hem küresel hem de yurtiçindeki büyümeyi kalkındırmanın yollarını arayacaklarını belirtti. Ancak Jiabao, diğer ülkelerin de ekonomilerini düzeltmek için harekete geçmeleri gerektiğini savundu.

Jiabao, gelişmiş ülkelerin maliye ve para politikalarını yeniden düzenlemesi gerektiğini ifade etti. Çin Başbakanı, "en önemlisi ise ilk olarak Avrupa'daki borç krizinin yayılması önlenmeli" dedi.

Daha açık ekonomi ve ticaret politikalarının dünya için daha yararlı olacağını belirten Jiabao, ABD ve Avrupa'nın şu anki sorunlarını çözerek yeniden toparlanacakları konusunda şüphesinin olmadığını söyledi. Wen Jiabao Avrupa'ya "el uzatabileceklerini" da bir kez daha yineledi.

Dalian'daki Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Çin Başbakanı, iç talebi desteklemeye odaklanacaklarını, Çin'in küresel ekonominin sürdürülebilir ve dengeli bir büyüme sağlamasında katkı sağlayacağını aktardı.

Dünya Ekonomik Forumu'na katılan BBC muhabiri Juliana Liu, diğer liderlerin aksine Çin'in küresel ekonomi konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük ekonomisi Çin, birçok kez ekonomi politikaları yüzünden eleştirilmişti. Özellikle ABD, Çin'in ihracattan avantaj sağlamak için yuanı bilinçli olarak değersizleştiğini savunuyordu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Eylül 2011 Çarşamba, 17:05 Misafir çok akıllı