Advertisement

Dünyanın en büyük iflası olarak görülen Arjantin'in büyük ölçeklerle temerrüte düşmesinin hemen ardından ülkenin merkez bankası başkanlığı görevini yürütmüş olan Mario Blejer, Yunanistan'ın, Avrupa Birliği'ni tehdit eden ekonomik bozulmayı önlemek için borçlarını tahvil ödemelerini sonlandırması gerektiğini savundu.

2003-2008 yılları arasında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King'in danışmanlığını da yapmış olan Blejer, Yunanistan'ın borcunun çok fazla olduğunu, bu sebeple Yunanistan'ın yüksek ölçekli bir şekilde temerrüte düşmesi gerektiğini savundu. Blejer, ufak ölçekli bir iflasın, büyüğünden ve hiç temerrüte düşmemekten daha kötü olduğuna dikkat çekti.

IMF ve Avrupa Merkez Bankası'nın kurtarma paketlerinin "resesyon yaratıcı" nitelikte olduğunu savunan Blejer, bu paketler altında Yunanistan'ın borç oranının önümüzdeki yıllarda ekonomiyi daha da baskılayacağını ifade etti.

Blejer, Euro Bölgesi'nin borç krizindeki ülkelerinin IMF ve AB tarafından öngörülen programları uygulamaları hâlinde, 2012'nin sonu itibariyle borç/GSYH oranlarının şu ankinin üzerinde olacağını belirtti.

Arjantin'in 95 milyar dolarlık borcunda temerrüte düşmesinin ardından Merkez Bankası Başkanı olan Blejer'in açıklamaları, Yunanistan'ın kontrolsüz iflasına izine verilmeyeceğini, bunun küresel ekonomiyi derinden sarsacağını söyleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözleriyle de çelişiyor.