Advertisement

Çin Hükümeti'nin enflasyon önlemlerinin kazançlara zarar vereceğine dair endişe, Çin'deki hisselere değer kaybettirdi. Çin Borsası Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Anhui COnch Cement Co., Shanghai Securities News'in büyük şehirlerde konut satışlarının düştüğüne ilişkin haberinin ardından yüzde 4.8 geriledi. Çin'in en büyük baijiu likörü üreticisi Kweichow Moutai Co., yatırımcıların bu yılki rallinin gereğinden fazla olduğunu speküle etmesi üzerine temel gıda üreticileri arasındaki düşüşe öncülük etti.

Aşırı sıkılaştırma ve yavaşlayan ekonomik büyümeye ilişkin endişelerin devam ettiğini ve hâlâ daha bir parasal gevşeme sinyali olmadığının altını çizen West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, hisse değerlemelerinin oldukça düşük olmasının, sert bir düşüşü önleyebileceğine dikkat çekti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 2,452.35 puana gerileyerek, son 3 günde kaydettiği kayıpları da yüzde 1.8'e genişletti. CSI 300 Endeksi de yüzde 1 düşüşle 2,692.42 puandan işlem gördü.

Şanghay Endeksi bu yıl, hükümetin enflasyon önlemlerinin etkisiyle yüzde 12 değer kaybetti.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, gelişmiş ekonomilerin Çin'in dünya ekonomisini kurtaracağı fikrine bel bağlamadan, kendi ülkelerinin bütçe açıklarını azaltması ve istihdam yaratması gerektiğini savundu.