Advertisement

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, ülkesinin borç sorunuyla ilgili AB makamlarıyla görüştü ve ikinci tasarruf paketinin bugün akşam meclis gündemine getirecek. Tasarruf paketi son oylamasından da geçtiği takdirde, uygulamaya konulacak.

Başbakan Berlusconi, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, bütçe açığını 2013 yılına kadar dengelemek için hazırlanan 54,2 milyar avro değerindeki ikinci tasarruf paketinin, yarın akşam meclisin güvenoyuna sunulacağı bilgisini verdi. İtalya Başbakanı, tasarruf paketinin meclisteki görüşmeleri hususunda son derece rahat olduğunu belirtti.

Berlusconi, ''muhalefetin tasarruf paketini başbakanı mahvetmek maksadıyla eleştirdiğini ancak bunun İtalya'ya zarar verdiğini'' ifade etti.

Muhalefetin bütçenin 2013 yılına kadar denkleştirmesi konusunu kabul ettiğini fakat aynı zamanda hükümete ''omuz atmak'' için paketi eleştirmesinin "paradoks" olduğunu savundu.

Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy'un, 2013 yılında bütçe açığını denkleştirmeyi öngören ve "iddialı" olarak tanımladığı ikinci tasarruf paketi nedeniyle Başbakan Berlusconi'yi kutladığı bildirildi.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da son önlemlerin paketin yapısal engelleri kaldırma açısından iyi bir geçiş olduğunu savundu.

Bu arada AB Ekonomik İşler Komisyonu Sözcüsü de İtalya'dan yeni ek önlemler gibi bir isteklerinin olmadığını, İtalya'nın şu anda 2013 yılına kadar bütçede denkliği sağlayacak "iddialı" bir programın onaylanması üzerinde çalıştığını bildirdi.