Advertisement

Amerikalılar arasında ülkenin gidişatı konusunda karamsar görüş derinleşti. Geçtiğimiz hafta Bloomberg'in Selzer şirketine yaptırdığı anket sonuçları, ABD’lilerin yüzde 72'sinin ülkenin ve ekonominin gidişatı konusunda karamsar olduğunu gösteriyor.
    
Selzer şirketinin anketine katılan 1000 kişi arasından sadece yüzde 9'u ekonominin tekrar durgunluğa düşmeyeceğini düşünüyor.

Öte yandan ABD'liler arasında ekonomik büyüme ile ilgili çözümler konusunda görüş birliği oluşturamayan partilere güven de yüzde 20 oranında düştü.

“ABD'nin en önemli sorunu hangisi?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 46'sı işsizlik olarak cevap verirken, yüzde 18 hükümet harcamalarını ve yüzde 12'si bütçe açıklarını en önemli sorun olarak gösterdi.

Aynı zamanda Amerikan vatandaşlarının yüzde 51'lik kısımı, Obama'nın geçtiğimiz hafta açıkladığı 447 milyar dolarlık paketin ekonomiyi düze çıkarmayacağını düşünüyor.

ABD'lilerin yüzde 68'i ülkenin resesyonda olduğunu düşünürken, ekonomik durumunun 2008 krizi öncesinden daha kötü olduğunu düşünen sayısı yüzde 44.  

Öte yandan ABD'lilerin yüzde 57'si vergi indirimlerinin istihdama katkıda bulunacağını söylerken, yüzde 23’lük bir kesim “hükümetin daha fazla harcama yaparak istihdam sağlaması gerekiyor” şeklinde düşünüyor.

Son olarak ankete katılanlardan yüzde 28'i 2012 seçimlerinde Obama’yı tekrar destekleyeceğini söyledi.