Advertisement

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Barroso, Yunanistan'ın son tasarruf önlemlerinin "çok önemli" olduğunu belirterek, Euro Bölgesi'ndeki ülkelere yakın zamanda ortak tahvil çıkarılması için seçenekleri sunacağını açıkladı.

Barroso'nun açıklamaları, Euro Bölgesi'ndeki borç krizi sorunlarının çözülmesi konusunda Brüksel'deki yetkilileri ile Almanya'yı karşı karşıya getirebilir.

Yunanistan Hükümeti, 11 Eylül'de kararlaştırdığı, vekillerin 1 aylık maaşlarının kesilmesi ve 2 yıl boyunca tüm mülklere 1 yıllık vergi getirilmesi kararıyla, ülkenin bir sonraki kurtarma taksidini garantilemesi ve 2011 ile 2012 bütçe hedeflerinin tutturulması amaçlanıyor.

Bugün Fransa'nın Strasbourg kentinde konuşan Barroso, Yunan Hükümeti'nin son adımlarının çok önemli olduğunu ifade ederek, Yunanistan'a bu çabaları bir önce uygulamaya başlama çağrısında bulundu. Barroso, "şu anda en çok ihtiyacımız olan şey, Yunanistan'ın reform programını başarılı bir şekilde yürütmeye koyması" dedi.

ORTAK TAHVİL

Barroso aynı zamanda Almanya tarafından şiddetle karşı çıkılan Euro Bölgesi'nde ortak tahvil çıkarılması konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Komisyonun yakın zamanda ortak tahvil seçeneklerini sunacağını açıklayan Barroso, ortak tahvili destekleyen diğer yasa koyucuların alkışlarını topladı.

AB Komisyonu Başkanı, bu opsiyonların bazılarının var olan anlaşmalar dahilinde uygulanabileceğini, bazılarının ise anlaşmalarda değişiklik gerektirebileceğini ifade etti.

"Ortak tahvil fikrinin hâlâ daha canlı" olduğunu savunan Barroso, hükümetlerin ve Avrupa Merkez Bankası'nın şu ana kadar uyguladığı kurtarma programlarının, Yunanistan'da neredeyse 2 yıldır devam eden borç krizini çözmeyi başaramadığına dikkat çekti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Eylül 2011 Çarşamba, 16:19 Misafir ortak tahvil fikrine başta almanya olmak üzere "tuzu kuru" kuzey ab lilerin sicak bakmadiğini biliyoruz.bence ab içindeki bu ülkelerin en büyük kaygilari elinde yunan tahvili olan bankalarinin gireceği bir likidite krizidir.bence bir şekilde avrupa bankacilik sisteminin en az hangi zararla bu durumu atlatabileceği tartişiliyor.yunanistanin durumu ortada....eur bölgesinde olduğuna göre bir devalüasyon şansi da olmadiğina göre iki çikar yol var.1.si ortak tahvil ; 2. si yunanistani eur zonundan zorunlu olarak çikarip drahmi kullanmasi sağlanmali. cengizhan işilay