Advertisement

ABD'de mağaza satışları, Ağustos ayında hiçbir artış kaydetmedi ve aynı seviyede kaldı. ABD Ticaret Bakanlığı'nca açıklanan verilere göre ABD'deki mağaza satışları Temmuz ayındaki yüzde 0.3'lük artışın ardından, Ağustos'ta değişmedi. Yeni istihdamın yaratılmaması ve sınırlı gelir büyümesi, talepleri düşürerek, satışları olumsuz etkiliyor. Mağaza satışlarındaki durağanlık, ekonominin duracağına yönelik risklere de dikkat çekiyor.

Dün ABD'de açıklanan üretici fiyat endeksi de Ağustos ayında değişiklik olmadını gösterdi.

Best Buy Co. ve Target Corp. gibi mağazalar zincirleri, iş gücü piyasasındaki sorunların Tüketici Güvenini  olumsuz etkilediğini belirtti. ABD ekonomisinin yüzde 70'ini kapsayan hanehalkı harcamaları, ekonomik toparlanmanın yeniden hız kazanmasını zorlaştırıyor. Bu durum ABD Merkez Bankası'nın büyümeyi destekleyici teşvik programları uygulamasına ilişkin nedenleri de artırıyor.

Tüketicilerin daha tedbirli davrandığına dikkat çeken JP Morgan Chase&Co.'nun ABD ekonomistlerinden Michael Feroli, siyasilerin büyümeye odaklanması gerektiğini vurguladı.

Enflasyonun gevşemeye başladığına ilişkin sinyaller ise Fed'in teşvik programı uygulaması konusunda bankanın elini güçlendirebilir.