Advertisement

ABD ekonomisindeki olumsuzlukların, zayıf ekonomiyi daha da zayıflatacağını düşünen ekonomistler, ABD'nin yeniden resesyona girme ihtimalini yüzde 31 olarak görüyor.

Ekonomistler en son 4 yıl önce resesyon ihtimalini bu oranda göstermişti. Ekonomistlerin resesyon ihtimalini yüzde 30'lar olarak gösterdiği Eylül 2007 döneminin 1 yıl sonrasında Lehman Brothers iflas etti; batı ekonomileri de resesyona sürüklendi.

Ekonominin durma noktasına "tehlikeli bir şekilde yakın" olduğuna dikkat çeken Societe Generale'nin ekonomistlerinden Aneta Markowska, sadece orta ölçekli bir şokun bile toparlanmayı yoldan çıkarabileceğini belirtti.

Reuters'ın ekonomistlerle hazırladığı ankete göre, 70'in üzerinde ekonomist, büyümenin hâlen daha devam etmesine rağmen, büyüme tahminlerini indirdi.

ABD ekonomisi 2. çeyrekte yüzde 1 büyürken, uzmanlar yılın geri kalı için orta ölçekli bir büyüme öngörüyor. Uzmanlar 2012'deki büyüme rakamlarından ise nispeten daha umutlu

ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 1.9 büyüyeceğini öngören ekonomistler, 4. çeyrekteki büyümenin ise yüzde 2 olarak gerçekleşeceğini tahmin etti. Bu oranlar bir önceki ayda sırasıyla yüzde 2.3 ve yüzde 2.6 olarak gösteriliyordu.

Öte yandan ekonomistler işsizlik ve tüketici fiyatları konusunda da endişeliler.

Enflasyon beklentilerini yükselten ekonomistler, ABD'nin üçüncü çeyrekteki TÜFE'sinin yüzde 3.5 ve dördüncü çeyrekteki TÜFE'yi yüzde 3.3 olarak öngördü.