Advertisement

Çin'in Euro Bölgesi'ndeki sorunlu ülkelere yardım edeceğine yönelik spekülasyonların artması ve Almanya ve Fransa'nın liderlerinin Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalacağını söylemesinin ardından Tokyo Borsası yükselişe geçti. Nikkei 225 Endeksi en büyük haftalık kazancına işaret etti.

Satışlarının yüzde 20'sini Avrupa'da gerçekleştiren Sony Corp., euronun yen karşısında yükselmesiyle yüzde 1.3 yükseldi. Japonya'nın en büyük 3. çelik üreticisi Sumitomo Metal Industries Ltd., Credit Suisse Group AG'nin hisse fiyadı tahminlerini yükseltmesi üzerine yüzde 3.1 değerlendi. Elpida Memory Inc., üretiminin bir kızmını deniz aşırı ülkelere taşıyabileceğini açıklaması üzerine Elpida Memory Inc. çip üreticilerindeki yükselişe öncülük etti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.5 artışla 8,643.50 puana çıkarak, 7 Eylül'den bu yana en büyük sıçramasına işaret etti. Topix Endeksi ise yüzde 1.2 kazançla 750.91 puandan işlem gördü.

Fransa ve Almanya'nın tek taraflı olarak Yunanistan'ı suçlayabileceğine ilişkin olduğunua, ancak iki ülkenin de beklenenden ılımlı konuşmalar yaptığına değinen Ichiyoshi Investment Management Co.'nun para yöneticilerinden Mitsushige Akino, güçlü euronun ardından eurodaki kazançların satın alınabileceğini belirtti.

Topix Endeksi bu yıl ABD ve Avrupa'ya lişkin endişelerin etkisiyle bu yıl yüzde 17 aşağıda seyrediyor.