Advertisement

Yunanistan Hükümet Sözcüsü İliyas Mosialos, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy arasında gerçekleştirilen üçlü telekonferansta, Yunanistan'ın ''Euro Kuşağı''nın ayrılmaz bir parcası olduğu her üç katılımcı tarafından da teyit edildiğini söyledi.

Mosialos, Sarkozy, Merkel ve Papandreu'nun bu konuda dile getirdikleri ortak görüşün, son günlerdeki söylentilere bir yanıt oluşturduğunu, 21 Temmuz kararlarının tam olarak uygulanmasının her üç liderin de ortak niyeti olduğunu belirtti.

Yunanistan'ın, destek programının tam olarak uygulanmasını güvence altına almak için, ortaklarına karşı olan tüm yükümlülüklerini yerine getirmekte kararlı oduğunu ifade eden Mosialos, hükümet tarafından açıklanan ek önlemlerin 2011-2012 bütçesiyle ilgili hedeflerin tutturulmasına ve bütçede faizsiz fazlalık oluşmasına yol açacağını savundu.

Bu arada, Yunan medyası, hükümet çevrelerine dayandırdığı haberlerinde, Papandreu ile Merkel ve Sarkozy arasında gerçekleştirilen telekonferansın sonuçlarından Atina'nın memnun olduğunu duyurdu.

Yaklaşık 25 dakika süren telekonferansın olumlu bir atmosfer içinde geçtiğine değinilen haberlerde, önceden üç liderin dışında kimsenin katılmaması kararlaştırılmış olmasına rağmen, son anda Atina'dan Başbakan Yardımcısı va Maliye Bakanı Evangelos Venizelos ile Hükümet Sözcüsü İlias Mosialos ve hükümetin bazı ekonomi kurmaylarının da telekonferansta yer aldığı bildirildi.