Advertisement

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, euro bölgesi ortak tahvilinin bölgenin borç krizine çözüm olarak görülmesine açıkça karşı çıktı.

Merkel, Frankfurt otomotiv fuarında yaptığı konuşmada, ''borçları kollektif hale getirmenin sorunu çözmeyeceğini'' belirterek, ''Euro bölgesi ortak tahvili kesinlikle yanlış'' dedi.

Almanya Şansölyesi Merkel, ''Ortak faiz oranları oluşması için benzer rekabet edebilirlik seviyeleri, benzer bütçe pozisyonlarına ihtiyacınız var. Borçları kolektifleştirerek bunu yapamazsınız'' diye konuştu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso dün, ''Avrupa Komisyonu'nun, Euro Bölgesi ortak tahvili uygulaması konusunda yakında seçenekler sunacağını'' açıklamıştı.

Borç krizinde Avrupa'nın birliğini korumak için ''her çabanın kıymetli'' olduğunu, ancak sorunlu ülkelerin kendi sorunlarını çözmekle sorumlu olduğunu ifade eden Merkel, ''Almanya'nın euronun geleceğini garanti etmeye katkı yapma sorumluluğu ve görevi bulunduğunun çok açık olduğunu'' kaydetti.

Euro Bölgesi'nin istikrarının sağlanmasının bir gecede değil adım adım bir süreçle olacağını söyleyen Merkel, ''Herkes rekabet edebilirliğini düzeltmek için ev ödevini yapmalı'' ifadesini kullandı.

Bu arada Hristiyan Birlik partilerinin Federal Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Michael Meister, Yunanistan yönetiminin bütçe hedeflerini tutturması için elinden gelen çabayı göstermesi gerektiğini ve bu ülkenin Euro Bölgesi'nden çıkmasının ''kesinlikle ölümcül'' olacağını kaydetti.