Advertisement

Avrupa Merkez Bankası ve uluslararası yetkililerin krizin ateşini düşürebilmek için bankalara dolar likiditesi sağlamak için kordinasyon kurmaları kötüleşen işszilik verilerini gölgede bıraktı; ABD hisse senetleri üst üste dördüncü günde de günü artıda kapattı.

Avrupa Merkez Bankası'nın başta FED olmak üzere diğer merkez bankaları ile Avrupa bankalarına dolar likiditesi sağlamak konusunda anlaşmaya varması ile Bank of America Corp. ve JPMorgan Chase & Co. en az yüzde 2.9 artış kaydetti.  General Electric Co. ve Chevron Corp. hisseleri yüzde 1.9'dan fazla değer kazandı. Yerel abone tahminini düşüren Netflix Inc. hisseleri ise yüzde 18 tepetaklak oldu.

Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 1.72 artışla New York'ta TSİ 23.00'te 1,209.11 seviyesinden kapandı. Endeks son dört günde yüzde 4.7 hızlı yükseliş gösterdi. Dow Jones Endüstri Endeksi ise yüzde 1.66 değer kazanarak 11,443.2 seviyesine ulaşırken Nasdaq Bileşik Endeksi ise yüzde 1.34 kazançla 2,607.07 seviyesinden günü kapadı.

ECB'den yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Merkez Bankasının, ABD Merkez Bankası (Fed), Japonya Merkez Bankası (BoJ), İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve İsviçre Merkez Bankası ile piyasalara dolar likiditesi sağlamak üzere anlaştığı belirtilmesinin ardından hisseler hızlı yükselişe geçti. Fransa ve Almanya liderlerinin Yunanistan'dan vazgeçmeyeceklerine dair dünkü açıklamanın ardından AMB'nin bugünkü hamlesi ile de piyasalara iyimserlik aşılandı.

Bununla birlilte, ECB Başkanı Jean-Claude Trichet ise yetkililerle euro bölgesinin kurtarma fonunun nasıl genişleteceklerini görüştükten sonra yarın (cuma) Polonya'da TSİ 21.00'de açıklama yapacak. Timothy F. Geithner'ın ise Avrupa Maliye Bakanları toplantısına katılan ilk ABD Hazine Sekreteri ünvanını alacak olması ise üzerinde durulması gereken önemli bir nokta olarak göze çarpıyor.