Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un yönetici direktörü John Chambers, ABD'nin kredi notunun yüzde 30 ihtimalle bir kez daha düşürülebileceğini söyledi. Chambers, ancak bunun 2012 ya da 2013'un sonundan önce gerçekleşmeyeceğini belirtti.

S&P'nin açıklamasında, bir not indirimi söz konusu olursa, bunun bütçe kontrollerinden kaynaklanacağına dikkat çekildi. Chambers, mali sıkılaştırmalar konusunda şartların iyileşmesini umduklarını ifade ederek, bunun not indirimini önleyeceğini söyledi.

ABD'nin AAA olan uzun vadeli kredi notunu 5 Ağustos'ta AA+ seviyesine çekmiş olan kredi derecelendirme kuruluşu, kemer sıkma politikalarında gereken adımların atılmamasını gerekçe göstermiş, görünümü de negatif olarak belirlemişti. Diğer derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch ise 2 Ağustos'ta bütçe limiti anlaşmasının geçmesinin ardından ülkenin AAA olan kredi notunu teyit etmişti.

S&P'nin açıklamaların ardından ise ABD'de hazine kağıtları düşüş kaydetmek yerine ralli yaptı; borçlanma maliyetleri ise rekor düşük seviyeye geriledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Eylül 2011 Cuma, 08:51 Misafir hadi canım sende