Advertisement

Uluslararası Para Fonu IMF’nin başkanı Christine Lagarde, Amerikan Düşünce Kuruluşu Woodrow Wilson Merkezi'nde ''küresel ekonomik zorluklar ve küresel çözümler'' başlıklı bir konuşma yaptı. Lagarde gelişmiş ülkelere, küresel ekonomiyi tehdit eden zayıf büyüme ve yüksek borçlar kısır döngüsünü kırmak için cesur ve koordineli adımlar atmaları çağrısında bulundu.

IMF Başkanı, dünya genelindeki liderlerin durumu kurtarıcı politikalar yerine, güçlü siyasi irade göstermelerine, rekabet yerine işbirliğine ve hareketsizlik yerine eyleme geçmeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

''Büyük çaplı ekonomik kaygıların olduğu bir dönemde yaşadığımız kesin'' ifadesini kullanan Lagarde, ''müşterek ve cesur adımlar atmadıkları takdirde, büyük ekonomilerin geriye gitmeleri yolunda gerçek bir risk bulunuyor'' dedi.

IMF Başkanı, dünya ekonomisinin, özellikle gelişmiş ekonomilerin ''solgun ve engebeli bir toparlanmayla ve kabul edilemez boyutta bir işsizlikle'' mücadele ederken, küresel büyümenin devam etmesi, ancak yavaşlamasıyla tehlikeli bir yeni aşamaya girdiği konusunda uyardı.

Lagarde, müşterek kararlar olmadan, dünyanın çok ihtiyaç duyduğu güvenin geri gelmeyeceğine dikkat çekti.

Euro Bölgesi’ndeki liderlerin, tüm bankaların düzgün biçimde sermayeleşmesini sağlamaları gerektiğini de ifade eden Lagarde, büyük borç yükü içindeki Avrupa ülkelerinin devlet harcamalarını kontrol altına alması gerektiğine değindi.

IMF Başkanı, finansal sektör reformlarının bir küresel öncelik olması gerektiğinin altını çizdi.

Christine Lagarde ayrıca, ABD Başkanı Obama'nın istihdam yaratmaya dönük planından memnuniyet duyduğunu da belirtirken, ancak buna, gelecek yıllarda federal bütçe açığını daraltacak güvenilir bir planın eşlik etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.