Advertisement

Dünyanın önde gelen Merkez Bankaları'nın Avrupa Merkez Bankası'nın çağrısıyla piyasalara dolar likiditesi sağlama kararı almasının ardından euro, yen karşısında son 3 haftanın ilk kazançlı haftasına işaret etti. AMB'nin Euro Bölgesi'ndeki bankalara dolar likiditesi sağlanacağını açıklamasının, dolarla fonlama maliyetlerini düşürmesi bekleniyor.

Polonya'nın Wroclaw kentindeki Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısının öncesinde euro bu hafta 16 önemli para biriminin 15'i karşısında değerlendi. ABD'de bugün açıklanacak olan ve Kasım 2008'den bu yana en düşük seviyesinden sıçrama kaydetmesi beklenen Eylül ayı tüketci güveni verilerinin öncesinde dolar, yen karşısında dün kaydettiği kazançlarına tutunarak, Fed'in önümüzdeki haftaki toplantısında teşvik programı açıklayacağına yönelik spekülasyonu azalttı.

Yen, Asya Borsalarındaki değerlenmenin güvenli varlık talebini düşürmesiyle değer kaybetti.

AMB'nin likidite planının euroyu ve Avrupalı bankaların hisselerini desteklediğini belirten Forecast Pte'nin Döviz stratejistlerinden Lee Wai Tuck, fonlama tarafında endişelerin bir miktar gevşemiş olabileceğini söyledi.

Bu hafta yen karşısında yüzde 0.4 değerlenen euro, 106.42 yenden işlem gördü. Euro, dolar karşısında ise 1.3877'den 1.3852 seviyesine gerilese de, 9 Eylül'den bu yana yüzde 1.4 kazanç sağladı. Dolar/Yen paritesi ise 76.70'den 76.83'e yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.9; Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 1.7 ve Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 2 artış kaydetti.