Advertisement

MERKEZ BANKALARI YARDIMA KOŞUYOR

Avrupa bankalarının yaşadığı likidite sorunlarına çözüm bulmak için uğraşan Avrupalı liderler çözümün dünyanın dört yanından geldiğine şahit oldular. Avrupa Merkez Bankası (ECB), ABD Merkez Bankası (FED), İngiltere MB (BOE),
İsviçre ve Japonya gibi ülkelerin de merkez bankaları eşgüdümlü yardım için kolları sıvadılar. Buna göre, ekim ayından başlamak üzere ve yıl sonuna kadar 3 kez düzenlenecek, 3 aylık fonlama - sınırsız miktarda - Avrupa bankalarına sağlanacak. Var olan 1 haftalık Dolar cinsinden fonlamanın güvenilir olmaması ve kısa vadeli olmaması böylece hem bankaların daha uzun vadeli olarak Dolar temin etmesine yarayacak hem de ortak bir çabanın gelmesi piyasaya bir mesaj olarak verilecek. Son iki aydır Dolar cinsinden borçlanmak için daha fazla prim ödemek zorunda kalan bankaların böylece likidite kaynaklarının kurumaması için bir adım atılmış olduğu piyasa tarafından düşünülüyor. Yapılan işlemin ardından liderlerin attığı adımları geleceğe ilişkin bir sinyal olarak algılayan ve likiditenin rahatlayacağına inanan oyuncular riskli varlıklarda alıma geçtiler. Euro/Dolar paritesi 1.3937 seviyesini denese de sabah saatlerinde 1.3863'te. Avrupa hisselerinin genelini kapsayan Eurostoxx 600 Endeksi günü % 2.02 artışla tamamladı.

ABD TEPKİYE DEVAM EDİYOR

ABD Borsaları likidite operasyonları haberleriyle ralliye devam ederken S&P 500 Endeksi günü % 1.72 artışla 1.209 puandan kapattı. Dow Jones Enedksi %1.66 artarken son gelinen nokta 11.433 oldu ve böylece endeks sene başından beri biriktirdiği eksileri %1.25'e indirmiş oldu. S&P 500 Endeksi üstüne işlem gören vadeli kontratlar %0.12 primli. Dolar Endeksi 76.3'e inerken ABD 10 yıllık tahvil faizi %2.07'ye yükseldi. ABD'de yankılanan haberlerden biri de UBS'nin bir çalışanının yetkisiz şekilde yaptığı işlemlerden dolayı bankanın 2 milyar Dolar zarar ettiğiydi. Daha önce Societe Generale'de de yaşanan bu olay sonrasında bankanın çalışanı tutuklanmış ve banka zararı bilançoya geçirmişti. Bu zararın ardından UBS'den gelen açıklamada şirketin üçüncü çeyrekte zarar yazmak zorunda kalacağı açıklandı ve UBS hisseleri Avrupa'da % 12 geriledi. Kapanış sonrası gelen Blackberry yapımcısı Research'ün Motion bilançosu ise beğenilmezken, kapanışın ardından yapılan uzatılmış seansta % 9 geriledi. Avrupa sorunlarıyla uğraşan ABD için gelecek hafta yapılacak olan FED toplantısı da hayli önem taşıyor.

ASYA VE EMTİA YEŞİL

Avrupa ve ABD'deki alımları takip eden Asya borsaları alımlara devam ediyor. MSCI Asya Endeksi % 2'den fazla yükselirken Nikkei 225 Endeksi %2.03 artış kaydetti. Çin'de bileşik endeks % 0.33 yukarıda. Sri Lanka MB faizi sabit bırakırken aynı tutumun dün akşam % 5.25'te gösterge faizi sabit bırakan Şili Merkez Bankası'nda da olduğu görüldü. Finansal kriz ve ardından beklenen olası ekonomik durgunluğun etkileri kendini birçok Merkez Bankası üstünde gösteriyor. İki gündür sert düşen Kore Wonu bugün % 1.44 prim yaparken, 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi, Dolara karşı %0.08 yukarıda.

Dün SPGSCI Emtia Endeksi % 0.58 yükselirken, endeksin bileşenlerinden ham
petrolde yükseliş kaydediliyor. ABD'de açıklanan stok verisinin artmasına rağmen hem Dolar'ın kısmen değer kaybetmesi hem de risk iştahının açık olması sonucu ABD tipi ham petrol % 0.22 yükselişle 89.60 Dolar'ı gördü.

Brent petrolde ise 112.90 seviyesi ekranlara yansıyor. Değerli metallerde gerileme gözlenirken, spot altın fiyatı ons başına 1.766 Dolar'a indi. Borç krizine dair endişelerin kısa vadeli olarak bastırılması güvenli limana olan talebi azalttığı için altında değer kayıpları bir süredir devam ediyor. Aynı risk iştahından faydalanan tarım emtiasında ise yukarı yönlü hareketler var.

Bu ay % 8.7 gerileyen mısırda da tepki olduğu gözleniyor. Baz metaller de olumlu havaya katkıda bulunurken, bakır fiyatında %1.5'llik artış söz konusu.

İÇERİDE TEPKİ DEVAM EDİYOR

Yurt dışında yaşanan gelişmelerin ardından olumlu havadan beslenmeye çalışan yatırımcılar İMKB'de alımlara devam ederken faiz ve kurda daha sakin bir seyir görülüyor. Gösterge faize %8.20 bileşikten gelen alımlarla canlanırken bugüne %8.09 bileşikten başlayacak. İMKB'de 50 günlük ortalama 58 binli seviyelerden geçtiği için bu seviye teknik direnç olarak takip ediliyor. Dolar/TL güne 1.7786'dan başlayacak, Euro/TL 2.4681'de ve Sepet Kur 2.1233'den ekranlara yansıyor.

Bugüne ilişkin veri akışı şöyle :

- Almanya'da Ağustos ayı üFE açıklanacak 09:00 Önceki: 0.6%

- TÜİK/TCMB Ağustos ayı Tüketici Güven Endeksi 10:00 Önceki: -1.64% veya 94.83

- Euro Bölgesi'nde Temmuz cari işlemler dengesi 11:00 Önceki: -7.4 milyar Euro

- Euro Bölgesi Temmuz ayı dış ticaret dengesi 12:00 Önceki: 0.9
milyar Euro

- ABD'de Temmuz ayı net sermaye giriş/çıkışına ilişkin veriler açıklanacak 16:00

- ABD'de Michigan Üniversitesi tüketici güveni açıklanacak 16:55 Önceki: 55.7

- ABD'de vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin son günü

 
Twitter.com/Gokhan_Sen
Gökhan Şen

Bloomberg HT Araştırma Bölümü

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Eylül 2011 Cuma, 10:30 Misafir bu kadar detaylı ve bilgi dolu, helal olsun
16 Eylül 2011 Cuma, 09:24 Misafir arkadaşım baraj dıştan yamanmaz. içten yama yaparsan (ki çok zor) barajın potansiyetli perçin etkisi gösterir. dıştan ne kadar yama yaparsan yap o potansiyel her halikarda yamayı yırtar atar..