Advertisement

Avrupa Merkez Bankası ve uluslararası yasa koyucuların Avrupalı bankalara dolar sağlanması için harekete geçmesi üzerine Japon hisseleri 2. gününde de yükseldi. Nikkei 225 Endeksi, 2 haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Mitsubishi UFJ Group Inc. yüzde 3.6 değerlenerek, Japon bankaları arasındaki yükselişe öncülük etti. Satışlarının üçte birini Avrupa'da gerçekleştiren fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 4 yükseldi. Olympus Corp., Citigroup Inc.'in hisse tavsiyesi yapmasının ardından yüzde 6.5 primlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 2 değerlenerek 8,838.58 puana yükseldi ve 2 Eylül'den bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Endeks bu haftayı yüzde 1.3 yukarıda kapıyor. Topix Endeksi ise merkez bankalarının Avrupalı bankalara dolar likiditesi sağlanması için ortak müdahale gerçekleştirmesiyle yüzde 1.9 kazançla 966.37 puana çıktı.

Merkez Bankalarının hareketinin bankaların iflas etme riskini ortadan kaldırdığına dikkat çeken Tokyo'daki Nomura Holdings Inc.'in kıdemli stratejistlerinden Juichi Wako, piyasaların son zamanlarda çok temkinli olduğunu, bunun da yatırımcıların risk iştahını düşürdüğünü belirtti.

Topix Endeksi bu yıl ABD ve Avrupa'ya ilişkin endişelerin etkisiyle yüzde 15 düşüş kaydetti.