Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin kötüleyeceğine yönelik endişelerin güvenli varlık pozisyonlarını artırması üzerine Asya paraları bu haftayı aşağıda tamamladı. Güney Kore wonu ve Endonezya rupesi 2010'un ortasından bu yana en sert düşüşüne işaret etti.

Küresel kaynakların Güney Kore, Tayvan ve Endonezya'nın geçtiğimiz haftanın sonundan bu yana Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi dün son 5 haftanın en düşük seviyesine işaret etmişti. Asya Kalkınma Bankası'nın bu hafta açıkladığı 2011'e ait büyüme beklentileri raporuna göre Asya'da Japonya hariç ülkelerin büyüme tahmini yüzde 7.8'den yüzde 7.5' indirildi.

Bölgede yen hariç ABD doları karşısında en fazla işlem gören 10 para birimini izleyen Asya Dolar Endeksi bu hafta yüzde 0.6 değer kaybederek 117.63 puana geriledi. Güney Kore wonu yüzde 2.6 kayıpla 1,105.63'e; Endonezya rupesi ise yüzde 2.1 değerlenerek 8.775'e geriledi. Filipin pezosu yüzde 1.9 düşüşle 43.315 ve Tayvan doları yüzde 1.2 kayıpla 29.57'den işlem gördü.

Asya paralarının Avrupa'daki borç krizinin piyasaları olumsuz etkilendiğini belirten Sumitomo Mitsui Banking Corp.'un Döviz traderlarından Kozo Hosegawa, ASya'daki ihracatlara ilişkin endişelerin oldukça fazla olduğunu söyledi.