Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin kontrol altına alınabileceğine ilişkin spekülasyon gelişen piyasalardaki hisse senetlerini destekledi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi haftalık kayıplarını azalttı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeki yüzde 1.5 kazançla 977.82 puana çıktı. Endek bu hafta toplamda yüzde 1.5 değer kaybetti.

Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 3.7 yükselirken, BSE Hindistan Endeksi, ülkenin merkez bankasının politika faizini yükseltmesinin ardından kazançlarını azalttı. Vietnam'daki VN Endeksi, hükümetin elektriğe zam yapacağına dair endişe üzerine yüzde 2.9 geriledi. Gelişen piyasalardaki yükselişte teknoloki ve tüketici odaklı hisseler etkili oldu.

Avrupa Merkez Bankası dün dünyanın önde gelen Merkez Bankalarıyla koordine bir şekilde Euro Bölgesi bankalarına verilen 3 aylık kredilerin uzatılacağını açıkladı. Bu açıklamaların ardından bölgedeki borç krizine ilişkin olumlu bir hava yarattı. Almanya ve Fransa da bu hafta Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalacağından emin olduklarını açıklamıştı.

Yatırımcılar ortak müdahaleden ötürü memnun olduğunu belirten Seul'daki Shingan BNP Paribas Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden Chu Moon Sung, son ekonomik verilerin yavaşlamaya işaret ettiğini, ancak resesyon boyutunda olmadığını söyledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu 2 Mayıs'ta kaydettiği zirvesinden yüzde 20 düşmesinin ardından bu hafta ayı piyasasına girdi. Endeks bu yıl toplamda yüzde 15 değer kaybederken, MSCI Dünya Endeksi de yüzde 8.4 aşağıda seyrediyor.