Advertisement

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Avrupa Birliği uyum çalışmaları kapsamında, üçer aylık dönemler itibariyle yayımladığı 2008 temel yıllı ''İşgücü Maliyeti Endeksi'' 2011 yılı 2. dönem sonuçları yayımlandı.

Buna göre, kazanç ve kazanç dışı işgücü maliyeti kalemlerinin tümündeki saatlik değişimi gösteren 2008 temel yılı saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2011 yılı 2. döneminde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,6 arttı. Sektörel ayrımda incelendiğinde endeks değerlerindeki yıllık artış oranlarının, sanayi sektöründe yüzde 8,7, inşaat sektöründe yüzde 12,9 ve hizmet sektöründe yüzde 10,3 olduğu görüldü.

Saatlik işgücü maliyeti endeksinde 2011 yılı 2. döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 14,6 ile J (bilgi ve iletişim) sektöründe gerçekleşti.

-SAATLİK KAZANÇ ENDEKSİNDE YÜZDE 9,5 ARTIŞ-

Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan saatlik kazanç endeksi 2011 yılı 2. döneminde, kapsanan tüm sektörlerde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 arttı. Sektörel ayrıma bakıldığında, endeks değerlerindeki yıllık artış oranlarının sanayi sektöründe yüzde 8,9, inşaat sektöründe yüzde 13,1 ve hizmet sektöründe ise yüzde 9,7 olarak gerçekleştiği gözlendi.

Saatlik kazanç endeksinde 2011 yılı 2. döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 13,5 ile G (toptan ve perakende ticaret, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı) sektöründe oldu.

İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemelerindeki saat başı değişimin göstergesi olan saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi ise 2011 yılı 2. döneminde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 arttı. Endeks değerleri sektörel ayrımda incelendiğinde, sanayi sektöründe yüzde 8,1, inşaat sektöründe yüzde 12,1 ve hizmet sektöründe yüzde 13,2 oranlarında yıllık artış gözlendi.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde, 2011 yılı 2. döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 31,9 ile J (bilgi ve iletişim) sektöründe oldu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Eylül 2011 Cuma, 15:13 Misafir türkiyede işçilerin çoğu %50 kapasite ile çalışıyor. aynı işçi yurtdışında %80 ile çalışır. bizler işçi çalıştırmayı bilmiyoruz. çoğıu yerde çalışanlar aldığı ücreti beğenmez ama kendisi çalıştığı yere ne kazandırıyor ona bakmaz. şirket kazanç yapıyırsa kendinden bilir. zarar ederse de patrondan bu kadar basit