Advertisement

Finlandiya Maliye Bakanı Jutta Urpilainen, Euro Bakanları Maliye Bakanları toplantısında, ülkesinin, Yunanistan'ın aldığı krediler karşılığında teminat vermesi yönündeki talebiyle ilgili tartışmalara çözüm bulunacağını düşünmediğini söyledi.

Urpilainen, AB Ekonomi ve Maliye Bakanları (ECOFIN) toplantısının yapılacağı Polonya'nın Wroclaw kentinde varışında gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Maalesef bu gece çözüm bulabileceğimizi düşünmüyorum'' dedi.

Finlandiya, 21 Temmuz'da AB liderler zirvesinde üzerinde anlaşılan Yunanistan'a ikinci kurtarma paketi kapsamında verilecek krediler karşılığında Atina yönetiminin teminat vermesini istemiş, bu Avusturya ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu bazı Euro Bölgesi ülkelerinin benzer taleplerini gündeme getirmişti.

Euro Bölgesi ülkeleri arasında Yunanistan konusunda ortaya çıkan anlaşmazlık finansal piyasaları sallarken, bu anlaşmazlık, Yunanistan'ın gerçekten kurtarılıp kurtarılmayacağı konusunda başka bir görüş ayrılığının işareti olarak değerlendiriliyor.

Bu arada, ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın, toplantıda AB Ekonomi ve Maliye Bakanları ile Euro Bölgesi'nin borç kriziyle daha etkin mücadele için Avrupa Finansal Kurtarma Fonunun (EFSF) güçlendirilmesi önerisi sunması bekleniyor.

AB kaynakları, Geithner'ın AB'li bakanlarla, Mayıs 2010'da oluşturulan 440 milyar eurluk EFSF'nin, 2008 yılında finansal kriz sırasında ABD Hazinesi ve ABD Merkez Bankasının (Fed) kredi piyasalarındaki sıkışıklığı gidermek için kurduğu acil kredi fonu gibi kullanılmasını görüşeceğini söylediler.

AB'li bir kaynak, ''Geithner muhtemelen, Yunanistan'a çözüm bulmak, İtalya ve İspanya gibi büyük Avrupalı ülkeleri korumada daha fazla fona sahip olmak için güçlendirmenin öneminde ısrarcı olacak'' dedi.

Geithner'ın, ABD yönetiminin finansal kriz döneminde varlığa dayalı menkul kıymetler piyasasını çalıştırmak için kullanılan 200 milyar dolarlık Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler Kredi İmkanı (TALF) modelini izah edeceği tahmin ediliyor.

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları, Yunanistan için ikinci kurtarma paketinin yanı sıra EFSF'nin etkinliğinin düzeltilmesi ve esnekliğinin uygun koşullarla bağlantılı olarak yükseltilmesinin kabul edildiği 21 Temmuz'daki toplantıdan sonra ilk kez biraraya geliyorlar.

Toplantıda, bakanların haftalardır konuşulmasına rağmen çözüme kavuşmamış bazı krizle mücadele önlemleri üzerinde fikir birliğine varması ve Euro Bölgesi ortak tahvili çıkarılması olasılığını görüşmesi bekleniyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Eylül 2011 Cuma, 14:44 Misafir yunanistan ya temerrüte düşürülmeli yada çok uzun vadeli düşük fazili kredi verilip mevcut ödemeleri 5 yıl ertelenmeli. 5 yıl sonra ödemeye başlamalı. borcu borçla kapatarak bir yere varılmaz. eğer 5 sene sonrada yunanistan üretmeyip gelen krediyi yediyse artık ab den çıkarılıp tüm kaynaklarına el konulmalı. uluslararası hukuk bunu gerektirir