Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean Claude Trichet, ECB, ABD Merkez Bankası (Fed), İngiltere Merkez Bankası (BoE), Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve İsviçre Merkez Bankası'nın piyasalara ABD Doları sağlamaya yönelik ortak hareketlerinin, merkez bankalarının birlik içinde hareket ettiklerinin göstergesi olduğunu bildirdi.

Trichet Avrupa Birliği (AB) Ekonomi ve Maliye Bakanları (Ecofin) toplantısına paralel olarak düzenlenen Avrupa Finansal Forumunda (Eurofi) yaptığı konuşmada, dünyanın önde gelen merkez bankalarının, fiyat istikrarının sağlanması için ortak hareket ettiklerine dikkat çekerek, küresel bazda koordineli alınan piyasalara dolar likiditesi sağlama operasyonları kararının, merkez bankalarının küresel seviyede çok yakın bir işbirliği içinde bulunduğunun açık bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Son dönemde piyasalarda görülen dalgalanmaların, bazılarının bir kaç ay önce düşündüğü gibi küresel ekonominin normale dönmediğinin işareti olduğuna vurgu yapan Trichet, hükümetlere yeni şoklara karşı finansal sistemlerini güçlendirmeleri ve çabalarını artırmaları çağrısı yaptı.

Trichet, hükümetleri, kötü son önlense bile krizin ötesine gitmek için önlerinde uzun bir yol olduğu konusunda uyararak, ''Kararlılığa, kamu otoritelerinin cesaretine, özel sektörünse şeffaflığına ihtiyacımız var'' dedi.

Trichet ayrıca, hükümetlerin Basel III olarak bilinen bankacılık düzenlemelerini güçlendirmeyi öngören uluslararası anlaşmayı uygulamak konusunda hızla hareket etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Eylül 2011 Cuma, 22:55 Misafir siz siz olun sakın altın yükselecek diye tüm paranızı altına yatırmayın.çevremde insanlar görüyorum ons un anlamını bile bilmeden binlerce liralık altın alıyorlar. sonuç hüsran. altın uzun vadeli bir yatırım aracıdır. zaten düzenli para kazanmayı hiç düşünmeyin. almak için düşmesini bekleyip her 10000 liralık altında 100 tl masraf ödeyeceksiniz. bence çok saçma.
16 Eylül 2011 Cuma, 13:39 Misafir hocam elinizde tutun altın düşmez, geçen ay da aynı şey oldu hem de tıpatıp aynısı, hatta 95 tl yi gördü gramı, ama yeniden 108'e çıktı. zararla çıkarmayın sadece bekleyin eğer acil ihtiyacınız yoksa.. kasıma kadar tutabilirseniz gramı 120'yi, onsu 2100'ü görecektir. piyasa uzmanını boşverin biz de uzmanız :)
16 Eylül 2011 Cuma, 11:55 Misafir tabi tabi bunların hepsi oyun,yine altını düşürüp altın alacaklar,sonra yine çıkacak,güneş balçıkla sıvanmaz,delik açılmış bikere!