Advertisement

Küresel ekonomiye ilişkin endişelerin artmasıyla faizlerini sabit tutan ya da düşüren BRIC ülkelerinin trendini kıran Hindistan, bir kez daha politika faizini artırdı. Hindistan Merkez Bankası, Mart 2010'dan bu yana politika faizini 12. kez artırarak yüzde 8'den yüzde 8.25'e çıkardı.

Hindistan Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından tahvil faizlerinin getirisi artarken, hisse senetleri kazançlarına ara verdi. Bloomberg anketine katılan 17 ekonomistin 14'ü Hindistan'ın 25 baz puanlık artış yapacağını tahmin etmişti.

Asya'nın en hızlı büyüyen 2. ekonomisi Hindistan'ın Merkez Bankası Başkanı Duvvuri Subbarao'nun faiz kararı, geçtiğimiz aylarda faiz indiren Brezilya ve Rusya ile faizlerini sabit tutan Çin'inkinden farklılık göstermiş oldu.

Gıda ve yakıt fiyatları ile zayıf rupi, ülkenin enflasyon oranını yüzde 9'un üzerinde tutabilir. Hindistan'ın enflasyonu 9 aydır yüzde 9'u aşıyor.

Mumbay'daki Standard Chartered Plc'nin ekonomistlerinden Samiran Chakraborty, küresel belirsizliklerin artmasına rağmen, Hindistan Merkez Bankası'nın görevinin enflasyonu yavaşlatmak olduğunu söyledi. Chakraborty, enflasyon çift haneli rakamlarda seyrederken önlemlerin gevşetilemeyeceğinin altının çizdi.

Nisan 2021 vadeli Hindistan tahvillerinin getirisi yüzde 8.37'ye yükselirken, Bombay Borsası da günün erken saatlerinde kaydetmiş olduğu yüzde 1.5'lik değerlenmeyi yüzde 0.7'yle sınırladı.

Hint rupisi, ABD doları karşısında 47.43'ten 47.4650'ye geriledi. Bu çeyrekte yüzde 5.8 deper kaybeden rupi, Asya'da en kötü performansa sahip para birimi oldu.