Advertisement

Yunanistan'ın temerrütten kurtulabilmesi, uluslararası denetleyicilerin Başbakan Yorgo Papandreu'nun kurtarma fonunun gerektirdiği koşulları karşılayıp karşılayamayacağını değerlendirmeye hazırlanmaları ile birlikte bu hafta bıçak sırtında.

Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri bugün Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos ile, hükümetin adımlarının gelecek ay verilmesi planlanan yardım dilimi ve 21 Nisan'da AB liderleri tarafından onaylanan ikinci kurtarma paketi için yeterli olup olmadığını değerlendirmek üzere bir telekonferans görüşmesi yapacak.

Yunanistan, temerrütten kaçınabilmek için kurtarma paketinin altıncı kredi dilimini alabilmek için talepelri yerine getirmeye çalışıyor. Ancak Yunanistan'ın bu koşulları karşılayabilmesine yönelik şüpheler var. Başbakan Papandreu, yatırımcıların şüpheleri ve ülke içindeki protestolarla mücadele ederken, Avrupalı liderler Temmuz ayındaki anlaşmanın koşulları ve Yunanistan'ı euro içinde tutabilmek için daha fazla para evrme durumu ile karşılaşılabileceği konusunda birbirleriyle tartışmaya devam ediyor. IMF ve AB yetkilileri, bütçede beklenmedik bir delik bulunmasının ardından, Yunanistan'ın gözden geçirilmesini bu ayın başında askıya almıştı.

Maliye Bakanı Venizelos, dün devlet kanalı NET TV'ye yaptığı değerlendirmede, "Avrupalı ve uluslararası kuruluşların bu krizi yönetmedeki zayıflıkları için kolay bir bahane olmamalıyız" dedi ve "Dünyanın en güçlü para biri olan euroya yönelik saldırılara nihai bir çözüm bulmalıyız" yorumunda bulundu.

Venizelos, bir hafta önce duyurulan ve 2 milyar euro gelmesi beklenen emlak vergisinin ardından, hedeflerin tutturulabilmesi için, Haziran'da oluşturulan 78 milyar euroluk (107 milyar dolar) plan dahilinde bazı önlemlerin getirilmesinin gerekebileceğini de vurguladı.