Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, Yunanistan'ın temerrüte düşeceği endişelerinin artmasının güvenli liman alımlarını desteklemesi sonrası değer kazandı. Bu hareket sonucu, iki yıl vadeli Hazine tahvilinin faizi rekor seviyeye düştü.

ABD tahvilleri, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun kurtarma paketindeki fonları almak için çalışmak üzere ülkesinde kalmayı tercih ederek ABD ziyaretini ertelemesi ve Avrupa liderlerinin Temmuz ayındaki ikinci kurtarma paketinin koşulları üzerinde tartışmaları sonucu, yükselişini ikinci güne de taşıdı. Fed'inekonomiyi desteklemek için uzun vadeli tahvil alım planı açıklayabileceği beklentileri de ABD tahvillerine yönelik talebi artırdı. Fidelity Investments'a göre, ABD Hazine kağıtlarının yukarı yönlü potansiyeli var.

Monument Securities Ltd.'nin Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Marc Ostwald, "Alarm veren durum şu; defalarca toplantı yapılıyor, ancak çözüme varılamıyor. Bu durumda, ABD Hazine kağıtları doğal bir güvenli liman" dedi ve "ABD tahvilleri en az kötü seçenek. Bunun, mevcut seviyelerdeki tahvil faizleri için özel bir heves olmadığı vurgulanmalı" yorumunda bulundu.

Gösterge 10 yıl vadeli ABD tahvilinin faizi beş baz puan düşerek, Londra saati ile 10:01'de yüzde 2 seviyesine indi. Ağustos 2021'de vadesi dolacak yüzde 2.125 faizli tahvilin fiyatı 1/2 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher tahvil için 5 dolar yükselerek 101 5/32'ye çıktı.

İki yıl vadeli ABD tahvilinin faizi ise hafifçe yükselerek yüzde 0.17'ye gelmeden önce, yüzde 0.1512'ye kadar gerileyerek rekor seviyeye düştü. 10 yıl vadeli tahvilin faizi, 12 Eylül!de yüzde 1.877'ye kadar inerek tarihinin en düşük seviyesini görmüştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 2.1 düşerek, dört günlük çıkışını tersine çevirirken, Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 2 geriledi.