Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Yunanistan'ın temerrüte düşebileceği endişelerinin artmasına bağlı olarak, son bir haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

MSCI gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 2.3 düşerek, Londra saati ile 10:16'da 954.82 puana indi ve 12 Eylül'den bu yana en hızlı düşüşünü gösterdi. Polonya'da WIG20 Endeksi, ülkenin en büyük bankası olan PKO Bank Polski SA'daki yüzde 3.6'lık düşüşün öncülüğünde yüzde 3.1 geriledi. Macaristan ve Çek Cumhuriyeti Borsalarının gösterge endeksleri yüzde 2'nin üaerinde kayıplar yaşadı. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 3.7 düşerek, Mayıs 2009'dan bu yana en düşük seviyesinde kapandı.

Jakarta'da PT Samuel Sekuritas Indonesia'dan fon yöneticisi Budi Budar, "Avrupa'daki durum küresel ekonomiye yönelik görünümü bozuyor" dedi.

Uluslararası denetçilerin Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun kurtarma kredisinin koşullarını yerine getirip getirememesini değerlendirmelerine bağlı olarak, Yunanistan'ın bu hafta temerrüt riski yine piyasalarda odak noktası olacak. Yunanistan Başbakanı, önümüzdeki yedi "kritik" gün ülkede kalmasının gerektiğini belirterek, dün başlaması gereken ABD ziyaretini iptal etmişti.

Orta Avrupa bölgesinde bankalar düşüşlere öncülük etti. Macaristan'ın en büyük bankası olan OTP Bank Nyrt yüzde 3.4 düştü ve BUX Endeksi'nin yüzde 2.4'lük düşüşüne katkıda bulundu. Avusturyalı Erste Group AG, Prag'daki işlemlerde yüzde 5.2 değer kaybetti ve PX Endeksi'nin yüzde 2.7'lik düşüşüne öncülük etti.

Moskova Borsası'nda Micex Endeksi yüzde 1.4 gerilerken, Güney Afrika'da FTSE/JSE Africa All Shares Endeksi, petrol ve sanayi metallerindeki düşüşlerin etkisi ile yüzde 0.9 geriledi.

Güney Afrika randı yüzde 1.3 ve Rus rublesi yüzde 1.2 geriledi. Polonya zlotysi euro karşısında yüzde 1.9 düşerken, Macar forinti yüzde 1.5 değer kaybetti. Kore para birimi won ise yüzde 2.2 değer kaybetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Eylül 2011 Pazartesi, 15:34 Misafir gelişmekte olanlar daha feci düşecek!
19 Eylül 2011 Pazartesi, 15:18 Misafir olmuyor sayın bloomberg. tüm çabalarınıza rağmen altın düşüyor, borsa yükseliyor..