Advertisement

JPMorgan Chase & Co., euronun dolar karşısında tahminini, Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyon üzerindeki odaklanmasının azaldığı yönündeki işaretlerin olduğu bir ortamda, Avrupalı liderlerin bölgenin borç krizine yaklaşımlarındaki farklılıklarla birlikte düşürdü.

Banka stratejistlerinden John Normand ve Thomas Anthonj, müşterileri için hazırladıkları bilgilendirme notunda, 17 ülkenin ortak para biriminin yıl sonunda 1.38 dolar seviyesinde işlem göreceği tahmininde bulundu. Önceki tahmin 1.45 dolar seviyesindeydi. Stratejistler, Haziran 2012 için euro tahminini ise 1.48 dolardan 1.40 dolar seviyesine indirdi.

bankanın Londra ofisinde görevli bu iki stratejist, JPMorgan'ın euro tahminlerini düşürmesinin, Avrupa Merkez Bankası'nın güvercin tutumu alması ve tahvil alımlarına yönelik iç anlaşmazlığı yansıttığını kaydettiler.

Böylelikle New York merkezi JPMorgan, euroda yıl sonu hedeflerini bu ay içinde düşüren BNP Paribas SA, Goldman Sachs Group Inc., Morgan Stanley ve
Nomura Holdings Inc.'e katılmış oldu.

Normand ve Anthonj, bilgilendirme notunda "JPMorgan, euronun gelecek yıl boyunca aşağı yönde trend göstereceği yolunda artan görüşbirliğine katılmıyor" dedi.