Advertisement

ABD'de New York Borsası'nda işlem gören hisse senetleri, Yunanistan'da borç krizinin kötüleşmekte olduğu endişelerine bağlı olarak düştü. Bu harekete bağlı olarak, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, emmuz ayından bu yana gösterdiği en uzun ralli dönemini sona erdirdi.

Citigroup Inc. ve Bank of America Corp., Avrupalı bankalara gelen satışların ardından en az yüzde 2.7'lik düşüşler gösterdi. Alcoa Inc. ve Schlumberger Ltd., yüzde 2.9'un üzerinde değer kaybederek, emtia üreticilerine gelen satışlara öncülük etti. Tyco International Ltd., halka açık üç ayrı şirkete bölünmenin planlandığını açıklamasının ardından yüzde 4.8 yükseldi.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.8 düşüşle, New York saati ile 09:40'da 1,194.31 puana indi. Endeks geçen hafta, hükümet yetkililerinin ve merkez bankacıların Avrupa borç krizini gevşetme yolunda adımlar atması ile birlikte, beş gün ard arda yükselmişti. Dow Jones Endeksi 200.11 puan ya da yüzde 1.7 düşüşle 11,308.98 puana indi.

Lake Oswego, Oregon'da D.A. Davidson & Co. piyasa stratejisi müdürü Frederic Dickson, "Piyasalar, Yunanistan'ın temerrüte düşme ihtimalinin artmakta olduğunu söylüyorlar" dedi ve "Buna ek olarak, insanlar Fed'den bu hafta çok şeyler bekliyor. Bu da hayalkırıklığı için potansiyel yaratıyor" yorumunda bulundu.

S&P 500 Endeksi 29 Nisan ile 8 Ağustos arasındaki dönemde, Avrupa krizinin küresel ekonomiyi tehdit ettiği endişeleri ile yüzde 18 düştü. Bu düşüş sonucu, endeksin değerlemesi geçen ay, karların 12.2 katına geriledi. Ardından, endeks 16 Eylül'e kadar yüzde 8.6 yükseldi.