Advertisement

Yunanistan'ın beklediği yardımı göremediği için temerrüde düşeceği endişesi ile Avrupa hisse senetleri değer kaybetti, Stoxx Avrupa 600 Endeksi üst üste 4 günlük yükselişine ara verdi.

Almanya'nın iktidar partisinin bir bölgesel seçimi daha kaybetmesinin ardından Deutsche Bank AG, banka hisselerinin düşüşüne öncülük etti. Morgan Stanley'nin Michelin & Cie.'nin notunu düşürmesinin ardından lastik üreticisi şirket değer kaybederken adi metaller ve ham petrolün gerilemesi ile de madencilik şirketleri ve petrol üreticilerinin hisseleri de değer kaybetti.

Gösterge endeksi Stoxx 600 yüzde 2.1 gerileyerek Londra'da TSİ 18.30'da 225.29 seviyesine düştü. Geçen haftadan yüzde 2.5'lik çıkışı geri veren endeks Avrupa'nın borç krizinin küresel toparlanmayı riske atması sebebiyle yılın başından bu yana yüzde 23 kayıpta seyrediyor.

“Politik olarak Yunanistan'ın bir sonraki ödemesini yapması için bir istek var." diyen EFG Varlık Yönetimi uzman portföy yöneticisi Sailesh Bhundia, "Yunanların bu kemer sıkma politikalarıyla yüzleşmelerine baktığınızda soru sormak zorunda kalıyorsunuz." yorumunda bulundu.

Fransa ve Almanya'nın Yunanistan ile görüştükten sonra Yunanistan'ın euro bölgesinin önemli bir parçası olmayı sürdüreceğini açıklamalarının ardından ve Avrupa Merkez Bankası'nın Fed'le ve diğer merkez bankalarıyla aldığı karar sonucu piyasalara yeterli miktarda dolar likiditesi sağlanacağını duyurması ile Avrupa hisse senetleri geçtiğimiz haftayı alıcılı geçirdi.

İzlanda hariç Batı Avrupa'nın 18 ulusal gösterge endeksinin tamamnı günü ekside kapadı. Fransa'nın CAC 40 Endeksi yüzde 2.7 değer kaybederken İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi ise yüzde 1.9 düştü. Almanya'nın DAX Endeksi de yüzde 2.5 geriledi.