Advertisement

Yunanistan'ın temerrüde düşmemek için daha fazla yardım alamayacağı endişesinin ortasında euro zayıfladı; ABD gösterge endekslerindeki hisseler 5 günlük kazançlarını keserek düşüşe geçtiler. Hazine tahvilleri ise yükselişe geçti. Bakır ve petrol de geriledi.

Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 0.98 gerileyerek New York'ta TSİ 23.00'te 1,204.04 seviyesine düştü. Dow Jones Endüstri Endeksi ise yüzde 0.94 kayıpla 11,400.30 puana geriledi. Nasdaq Bileşik Endeksi ise yüzde 0.36 düşüşle 2,612.83 seviyesinden günü kapattı.

Stoxx Europe 600 Endeksi ise yüzde 2.3 değer kaybetti. Euro ise dolar karşısında yüzde 0.8 zayıfladı ve Dolar Endeksi üst üste ikinci gün yükseldi.  10 yıl vadeli Hazine tahvili 9 baz puan düşerken Yunan tahvili ise 183 baz puan sıçradı. Bakır 9 ayın düşüğüne gerilerken petrol de yüzde 2.6 değer kaybetti.

Yunanistan, temerrütten kaçınabilmek için kurtarma paketinin altıncı kredi dilimini alabilmek için talepelri yerine getirmeye çalışıyor. Ancak Yunanistan'ın bu koşulları karşılayabilmesine yönelik şüpheler var. Başbakan Papandreu, yatırımcıların şüpheleri ve ülke içindeki protestolarla mücadele ederken, Avrupalı liderler Temmuz ayındaki anlaşmanın koşulları ve Yunanistan'ı euro içinde tutabilmek için daha fazla para evrme durumu ile karşılaşılabileceği konusunda birbirleriyle tartışmaya devam ediyor. IMF ve AB yetkilileri, bütçede beklenmedik bir delik bulunmasının ardından, Yunanistan'ın gözden geçirilmesini bu ayın başında askıya almıştı.