Advertisement

Asya piyasalarında hisse senetleri, Japonya Borsası öncülüğünde değer kaybederken, euro, Standard & Poor's'un (S&P) İtalya'nın kredi notunu düşürmesinin etkisi ile geriledi. Güney Kore para birimi won bu yılın en düşük seviyesine indi. İki yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi ise bugün de rekor seviyelere indi.

MSCI Asya Psifik Endeksi, Tokyo saati ile 12:50'de yüzde 1 aşağıda seyrediyordu ve Nikkei Endeksi yüzde 1.4'lük bir kayıp gerçekleştirdi. Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.7 gerilerken, iki yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi bir baz puan düştü ve yüzde 0.1431 ile yeni bir rekor daha kırdı. Euro dolar karşısında yüzde 0.5 ve yen karşısında yüzde 0.7 geriledi. Kore won'u yüzde 1.7 geriledi. Petrol fiyatları fazla bir değişiklik göstermedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), İtawlya2nın kredi notunu, zayıf büyüme ve "kırılgan" hükümetin ağır borç yükünü hafifletemeyebileceği endişelerine bağlı olarak düşürdü. Yunanistan hükümeti, teemrrütten kaçınmak için yapılan "verimli" görüşmelerin ardından, bugün bir kez daha ana kreditörleri ile görüşecek. Fed'in iki gün sürecek toplantısı, bugün açıklanacak ABD konut başlangıçları ve inşaat izinleri verilerinin düşmesinin beklendiği bir ortamda başlayacak.

Colonial First State Global Asset Management'ın Sydney ofisinden kıdemli yatırım analisti Belinda Allen, "İtalya'nın not indirimi, Yunanistan krizinin İtalya ve İspanya'ya sıçrayacağı endişelerini yeniledi" dedi ve "Dikkatler, Yunanistan'ın hayatta kalabilecek likiditeye sahip olmasının sağlanması üzerinde toplandı. Kolay bir çözüm yok" yorumunda bulundu.