Advertisement

Euro, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) İtalya'nın kredi notunu düşürmesinin, Avrupa'da kötüleşen borç krizinin bölge ülkelerinin borçlanma maliyetlerini artıracağı endişelerini güçlendirmesi sonucu dolar karşısında üçüncü günde de düşüşünü sürdürdü.

17 ülkenin ortak para birimi, Yunanistan'ın kurtarma fonunun kredi dilimi için kreditörleri ile görüşmelere başlamasından önce, yen karşısında da düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Dolar, bugün başlayacak ve iki gün sürecek olan Fed toplantısı öncesi önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kazandı. Avustralya doları, Merkez Bankası'nın ekonomik riiskler karşısında harekete geçmek için "iyi konumlandığını" açıklamasına karşın, kayıplarını geri alamadı. Güney Kore para birimi won, Asya hisse senetlerindeki düşüşlerin gelişen piyasa varlıklarına yönelik talebi azaltmasının etkisi ile bu yılın en düşük seviyesine geriledi.

Melbourne'de IG Markets'ten kurumsal trader Chris Weston, "Euronun baskı altında kalmaya devam edeceğini göreceğiz" dedi ve "Bizi endişelendiren en önemli konulardan biri, İtalya'nın borçlanma maliyetlerine ne olacağı ve bu durum tahvillere daha da satış getirebilr" yorumunda bulundu.

Euro dolar karşısında, dünkü New York seviyesi olan 1.3686 dolardan, bugün Tokyo saati ile 13:19'da 1.3607 dolara geriledi. Avrupa ortak para birimi yen karşısında 104.82 seviyesinden 104.11 seviyesine indi. Dolar yen karşısında 76.58'den 76.52 seviyesine geldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 düştü.Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi dün yüzde 1 gerilerken, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 2.32lük bir kayıp yaşadı.

S&P, Avrupa'nın en ağır ikinci borç yüküne sahip İtalya'nın kredi notunu, yavaş büyüme ve borç yükünün azaltılamayacağı endişeleri ile, "A+"dan "A"ya düşürdü.