Advertisement

Avrupa hisse senetleri, teknoloji ve inşaat şirketlerinin öncülüğünde yükseldi ve erken saatlerdeki kayıplarını geri aldı. ABD endeks vadelileri fazla bir değişiklik göstermezken, Asya hisse senetleri değer kaybetti.

Alman yazılım şirketi SAP AG, ABD'de yargıcın Oracle Corp.'tan SAP AG'nin hasar ödemesini bozan mahkeme kararını gözden geçirme talebini revize etmesini istemesinin ardından yüzde 1.2 değer kazandı. Teknoloji hisselerini içeren endeks yüzde 1.4 yükseldi. EON AG ve RWE AG'nin her ikisi de, nükleer yakıt kullanan şirketlere getirilen evrginin mahkemece kalıdırılmasının ardından yüzde 3'ün üzerinde değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 yükselerek, Londra saati ile 08:59'da 226.58 puana çıktı. Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 geriledi.

Gösterge endeks dün yüzde 2.3 geriledi ve geçen haftaki yüzde 2.5'lik kazancın büyük bölümünü geri verdi. Endeks, Avrupa'da ülke borç krizinin ekonomik toparlanmanın risk altında olduğu endişelerini artırması sonucu, 17 Şubat'ta gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 23 düştü.

Yunanistan'da Başbakan Yorgo Papandreu'nun hükümeti, ülkenin temerrüte düşmesini önlemek için dün yapılan "verimli" görüşmeler turunun ardından, ana kreditörlerle bugün bir görüşme daha yapacak.