Advertisement

Yatırımcıların ve diğer ülkelerin küresel finansal piyasalar ve ekonomiye ilişkin endişelerinin artmasıyla, Avrupalı yasa koyucuların üzerindeki baskı da artıyor. Yatırımcılar ve diğer ülkeler, Euro Bölgesi liderlerinin borç krizini çözme konusundaki çabalarını artırmasını istiyor.

Cumartesi günü yapılan Uluslar arası Para Fonu IMF'nin yıllık toplantısında konuşan ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Yunanistan'ın başı çektiği borç krizi sorununa ilişkin başarısızlıkların çok büyük risk tehdidi taşıdığına dikkat çekti. Geithner, büyük riskler arasında bankaların iflası ve temerrütü gösterdi.

Milyarder yatırımcı George Soros ise Yunanistan'ın temerrütü önleyemeyebileceğinin altını çizerek, Avrupa'daki bankaların korunma altına alınması gerektiğini belirtti.

Tüm bu çağrılar, halen daha Temmuz ayında kararlaştırılan planlar üzerinde görüşen Avrupalı yasa koyucuların üzerindeki baskıyı daha da yoğunlaştırıyor.

Yunanistan'ın iflasının kaçınılmaz olduğuna ve Avrupa'nın zararı önleyemeyeceğine ilişkin endişelerle geçtiğimiz haftayı düşüşlerle tamamlayan piyasalar, bu endişelerin üzerine bugün yeni bir haftaya hazırlanmaya çalışıyor.

IMF toplantılarında konuşan Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan da, piyasalardaki güvenin yeniden istikrara kavuşturulması için Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.