Advertisement

Piyasa ataklarına karşı, Avrupalı liderlerin Yunanistan için bir güvenlik duvarı inşa etmesini isteyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, EFSF olarak bilinen Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun büyüklüğünün genişletilmesini talep etti. Merkel, Yunanistan için inşa edilebilecek olan bu güvenlik duvarının, sorunların Avrupa’nın diğer ülkelerine yayılmasını engelleyeceğini belirtti.

ARD televizyonuna konuşan Merkel, Yunanistan'ın temerrüte düşmesine izin vermenin Euro Bölgesi'nde yatırımcı güvenini yok edeceğini söyledi. Merkel, Yunanistan için bir bariyerin gerekli olduğunu ifade ederek, böylece sorunların domino etkisi ile diğer ülkelere yayılmasının önüne geçilebileceğini savundu.

Almanya Meclisi ise Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması’nın yetkilerinin genişletilmesini oylayacak.

Kritik oylamaya ilişkin de soruları yanıtlayan Merkel, "çoğunluğa sahibiz ve tasarının onaylanacağına güvenim tam" dedi.

Almanya Başbakanı, Yunanistan'ın Euro Bölgesi’nden çıkmasına da karşı çıkarak, “buna zorlayamayız” ifadesini kullandı. Merkel, bunun finansal piyasalara Euro Bölgesi’nin gücünü deneme konusunda atak fırsatı verebileceğinden bahsetti.

Almanya’nın euroya güvendiğini ifade eden Angela Merkel, “Euro'ya ihtiyacımız var” dedi.

“Durum ciddi ve kolay çözümler yok” ifadelerini kullanan Merkel, yarın Yunanistan Başbakanı George Papandreou ile görüşecek.