Advertisement

Avrupa’nın büyüme lokomotifi olarak görülen ülkeleri borç krizi ile boğuşurken, bir yandan da siyasi cephede kan kaybediyor. Almanya’daki eyalet meclisi seçimlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel, kendi seçim bölgesinde yapılan oylamayı dahi kaybetmişti.

Merkel, Almanya’da bu yıl yapılan birçok eyalet meclisi seçiminden yenilgi ile çıkarken, Euro Bölgesi’ndeki partneri Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de kaderi pek farklı olmadı.

Haftasonu yapılan Senato seçimlerinde, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy büyük darbe aldı.  Fransa’da beşinci cumhuriyet tarihinde ilk kez Senato’da çoğunluk sol muhalefete geçti. Sol blok, 348 senatörden 175’ini kazanarak salt çoğunluğu elde etti.

Fransa’da iki turlu olarak yapılan seçimlerde, belediye başkanları ve teknokratlardan oluşan 71 bin 890 seçmen, 348 sandalyeli Senato’nun 170’ini yenilemek üzere sandığa gitti.

Kesin olmayan sonuçlara göre, sol grup 23 yeni senatörlük kazanarak, Senato aritmetiğinde öne geçti.

Fransa'da Cumhurbaşkanı seçimine yaklaşık 7 ay kala, bu durum Sarkozy için büyük bir darbe anlamına geliyor.

Senato seçimleri 2012 baharında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi prova niteliğindeki son sandık sınavıydı.

Gelen sonuçlar ise yeniden Cumhurbaşkanı adayı olmaya hazırlanan Sarkozy ve iktidardaki Halk Hareketi Birliği Partisi UMP’yi zayıflattı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Eylül 2011 Pazartesi, 09:58 Misafir türkiye için mutlu habeerlerin avrupadan gelmesi güzel