Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki krizin çözülemeyeceğine yönelik endişelerin artması ve Nippon Electric Glass Co.'dan China Yurun Food Group Ltd.'e kadar birçok şirketin düşük kazanç tahminleri açıklaması üzerine Asya Borsaları değer kaybetti. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Haziran 2010'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Düz ekranlar için parça üreten Nippon Electric Glass, kâr tahminlerini düşürmesinin ardından yüzde 10 değer kaybetti. Domuz eti üreticisi China Yurun Food ise artan maliyetlerin kazançlarını düşüreceğini açıklamasıyla yüzde 20 düştü. Güney Kore'nin en büyük kargo şirketi Hanjin Shipping Co., yeni hisseler satacaklarını söylemesi üzerine günlük limiti olan yüzde 15 düşüş kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3 kayıpla 110.32 puana geriledi ve kayıplarını 3. gününe ve yeni haftaya da taşıdı. Endeks geçtiğimiz hafta yüzde 7.1 değer kaybederek, son 3 yılın en sert düşüşüne işaret etmişti. Asya Pasifik Endeksi 2 Mayıs'taki zirvesinden bu yana yüzde 20 değer kaybederek ayı piyasasına girdi.

Tokyo'daki Monex Securities'in baş stratejisti Takashi Hiroki, Avrupa'daki borç krizinin yayılacağına ilişkin endişelerin bulunduğunu hatırlatarak, küresel ekonominin yavaşlayacağına ilişkin endişeler arttıkça, hisselerin kan kaybettiğini söyledi. Hiroki, özellikle ekonomiyle duyarlılığı yüksek olan hisselerde yoğun satışların görüldüğünü belirtti.

Nikkei 225 endeksi yüzde 1.7 değer kaybederek, Nisan 2009'dan bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi'nin yüzde 2 değer kaybettiği 23 Eylül'de tatil sebebiyle kapalıydı. Güney Kore Kospi Endeksi ve Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 0.5'er geriledi.