Advertisement

Avrupa'nın borç krizini çözmeyi başaramayacağına yönelik endişeler Japonya'daki ihracatçı ve Borsa şirketlerini aşağı çekti; Nikkei 225 Endeksi son 2 yılın en düşük kapanışına yöneldi.

Satışlarının yüzde 20'sinin Avrupa'da gerçekleçtiren Sony Corp. yüzde 3.7 geriledi. Japonya'nın en büyük emtia işlemcisi Mitsubishi Corp., bakır vadelilerinin kayıplarını artırmasıyla yüzde 7.8 düşüş kaydetti. Nippon Electric Glass Co., yarım yıllık kazanç tahminlerini düşürmesi üzerine yüzde 12 değer kaybetti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.1 kayıpla 8,376.68 puana gerileyerek, Nisan 2009'dan bu yana en düşük kapanışına yöneldi. 3 gündür kapalı olan Tokyo borsası, ABD ve Avrupa'daki olumsuz gelişmeleri fiyatladı. Topix Endeksi de yüzde 2.2 düşüşle 727.89 puandan işlem gördü.

Avrupa'daki borç krizinin finansal sektöre yayılacağına ve Lehman krizinin 2. bölümünün yaşanacağına ilişkin endişelerin olduğunu belirten Monex Securities'in baş stratejisti Takashi Hiroki, küresel ekonominin yavaşladığına ilişkin endişelerin artmasıyla, hisselerin yoğun satışlar gördüğünü söyledi. Hiroki özellikle emtia gibi ekonomiye duyarlılığı yüksek olan hisselerdeki düşüşlerin, yatırımcıların korkularını yansıttığını ifade etti.