Advertisement

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da bugün açıklanacak olan ve 15 ayın en düşük seviyesine gerilemiş olduğu tahmin edilen iş dünyası güven endeksi verilerinin öncesinde euro, diğer önemli para birimleri karşısında değer kaybetti.

Yunanistan, kurtarma fonunun bir sonraki taksidine yönelik bir kararı beklediği esnada euro, yen karşısında son 10 yılın en düşük seviyesinin yüzde 0.1 uzağında seyretti. Belçika'daki tahvil ihalesinin öncesinde dolar ve yen desteklendi. Yeni Zelanda doları da ülkenin beklenenden daha fazla dış ticaret açığı vermesi üzerine 6. gününde de değer kaybetti.

Borç krizinin Avrupa'daki yavaşlamayı tetiklediğini ve hisse satışlarının temel nedeni olduğunu hatırlatan Mizuho Corporate Bank Ltd.'ın piyasa ekonomistlerinden Daisuke Karakama, "euro alamayız çünkü ABD, Avrupa ve Japonya arasında en zayıf konumda olan o" dedi.

Euro, yen karşısında 102.22 seviyesinden Haziran 2001'den bu yana en düşük seviyesini kaydetmesinin ardından bugün 103.40'dan 102.37 seviyesine geriledi. Euro/Dolar paritesi ise 1.35'ten 1.3399'dan işlem gördü. Dolar, yen karşısında da 76.61'den 76.42'ye düştü.

IFO Enstitüsü'nün bugün Almanya'da iş dünyası güven endeksinin Ağustos'ta 108.7'den Eylül'de 106.5'e gerilemiş olmasını bekliyor.