Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki kötüleyen borç krizinin kontrol altına alınamayacağına yönelik endişeler Asya'daki ihracatçıların görünümünü ve gelişen piyasa varlıklarının talebini zayıflattı. Asya paraları, Güney Kore wonu öncülüğünde düşüş kaydetti.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, MSCI Asya Pasifik Endeksi'nin üçüncü gününde de değer kaybetmesi üzerine son 8 ayın en düşük seviyesine yaklaştı. ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Yunanistan'ın başı çektiği borç krizinin bankalar ve diğer ülkeler üzerinde ciddi risk teşkil ettiğini söyledi.

Yabancı paraların Asya varlıklarından uzaklaştığını söyleyen Sidney'deki Westpac Banking Corp.'un Döviz stratejistlerinden Sean Callow, "Asya tahvillerine yönelmiş olan sermayenin bir kısmı, şimdi ABD ve Avrupa'daki kayıplarını telafi etmek için bu tahvillerden çıkıyor. Sermayedeki bu düşüş harcamaları da etkileyecek ve Avrupa'daki büyümenin yavaşlaması Asya'daki ihracatları yansıyacak" dedi.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında 1 yılın en düşük seviyesine işaret ederek yüzde 1.5 değer kaybetti ve 1,184.55 seviyesinden işlem gördü. Endonezya rupesi yüzde 0.8 kayıpla 8,853'e geriledi. Tayvan doları yüzde 0.6 düşüşle 30.582'ye; Tayland bahtı yüzde 0.4 kayıpla 31'e ve Filipin pezosu da yüzde 0.3 düşüşle 43.720 seviyesine geriledi.

Almanya Maliye Bakanı Yardımcısı Joerg Asmussen dün Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan'ın 3 Ekim'de alması beklenen kurtarma pakedi taksidine ilişkin kararda yer almayacağını açıkladı. Milyarder yatırımcı George Soros da Avrupa'daki bankaları korumak için bir şeylerin yapılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.